img

Румен Радев с лоши новини от срещата на върха в НАТО

/
/
/
826 Views

Твърде неприята новина съобщи президентът Румн Радев от срещата на върах на НАТО в Брюксел.

„Сега се оказва, че ще чакаме поне още 10 години докато изтребителите бъдат доставени и влязат в оперативна готовност. Това е ужасно много време.“ Това обяви Румен Радев след срещата на НАТО в Брюксел, след като припомни дългия път до подписването на договора със САЩ през 2019-а за придобиването на нови изтребители F-16.

Не изпускай тези оферти:

 

Според него няма дългосрочен вариант за поддръжка на нашите МиГ-29 и трябва да се търсят опции с машини втора ръка, които да запазят бойните способности на българските ВВС.

 

„Очевидно е, че в тази обстановка на растяща ескалация Русия отпада като опция категорично за поддръжката на самолетите, чийто ресурс изтича. Днес се състоя, както беше договорено с полския президент, среща на министрите на отбраната началниците на отбраната другата седмица се надявам да има група и да изследваме възможността на полската индустрия и военновъздушни сили, но, много важно, което обявих и на срещата – това е малко временно решение“, отбеляза Радев.

„Фактът, че ще имаме евентуално оперативна готова ескадрила на F-16, годна да носи бойно дежурство в тази интегрирана система за ПВО на НАТО около 2030 г., означава, че ние трябва да запълним тази празнота, за да не загубим най-важното – летци, техници, авиационни специалисти. Ако ние ги загубим, това означава, че връщане няма. Това означава, че ние сме компрометирали и проектът F-16“, заяви Радев.

Той каза, че е поставил този въпрос на Министерство на отбраната, които трябва да разгледат всички възможни варианти за поддръжка на самолетите ни, като „Русия отпада като опция“, а решението за ремонта.

Той е поставил въпроса и пред американския президент Джо Байдън. „Ако не може да се ускори доставката на нашите нови изтребители, тогава да мислим за втора ръка Ф-16 на лизинг. Ако и това не става, трябва да търсим вариант за европейски изтребители на лизинг от нашите партньори. Италия и Франция са готови да дискутираме този въпрос“, каза държавният глава и допълни, че премиерът Кирил Петков ще обсъди темата с канцлера на Германия Олаф Шолц.

Президентът подчерта, че търсенето на алтернативни варианти е от компетенцията на правителството и вече е говорил с премиера Кирил Петков. Първият вариант е с американски F-16 втора ръка, които да бъдат взети на лизинг. Радев е обсъждал с Марк Рюте и възможност за обучение на лизинг по програмата за модернизираните F-16 MLU в Нидерландия, както и евентуално придобиване на изтребителите.

„Ако и това не стане, търсим вариант за европейски изтребители от нашите партньори на лизинг, за да запълним тази празнота. Говорих и с премиера на Италия – господин Марио Драги, готови са, дискутираме този въпрос, с президента Макрон – готов е да дискутираме този въпрос. Премиерът ще има двустранна среща след малко с канцлера Шолц, също се разбрахме да се говори по този въпрос“, допълни Радев.

Германия и Италия използват „Еврофайтър“, a Франция в момента модернизира своите „Мираж 2000“, като освен това се чакат допълнителни доставки от влезлия на въоръжение през 2006 г. „Рафал“.

Оценката му за проведеното заседание на НАТО е, че никога алиансът не е бил по-единен в осъзнаването на необходимостта от неотложни мерки за подкрепа на Украйна, за прекратяване на агресията от Русия, към връщане на дипломацията, за усилване на източният фланг на НАТО.

„Една от големите задачи на тази среща беше, че по никакъв начин не трябва да допускаме ескалация на конфликта извън територията на воюващите държави в момента. Основната цел на Алианса е защитата по чл.5 на всяка една държава-членка, която бъде застрашена. По никакъв начин НАТО да не се намесва в този конфликт, за да избегнем Трета световна война“, посочи Радев.

По въпроса за доставяне на военно оборудване на Украйна, президентът заяви, че такъв призив няма в НАТО и това е решение на отделните държави.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

It is main inner container footer text